ShowBizzz

Këngëtarja e njohur fiton më shumë se 13 milionë dollarë për koncert

Këngëtarja Taylor Swift po bën shuma astronomike në turneun e saj të fundit Eras. Ajo është në rrugën e tij për të fituar më shumë se një miliard dollarë prej tij.

Eras Tour shënon turneun e gjashtë të koncerteve të yllit të muzikës, pasi u mënjanua për albumet e saj në studio Lover, Folklore dhe Evermore për shkak të pandemisë Covid-19. Turneu ishte një sukses i qartë global, duke shitur shumë koncerte brenda pak minutash nga shitja e biletave.

Dhe ndërsa këngëtarja përfundon pjesën e parë të turneut të saj jashtëzakonisht të suksesshëm në SHBA, ajo është bërë e para që ka arritur në 1 miliard dollarë në shitjet e biletave, raporton Economic Times. Disa besojnë gjithashtu se turneu do të arrijë në të vërtetë një të ardhur mbresëlënëse prej 1.5 miliardë dollarësh.

Fansat e zellshëm të këngëtares paguajnë mesatarisht 245 dollarë në natë për koncertin e saj, duke sjellë rreth 13 milionë dollarë në natë për Swift. Suksesi i turneut është aq i madh sa një raport i Wall Street Journal parashikon se turneu i saj do të eklipsojë turneun e lamtumirës të Elton John për sa i përket të ardhurave bruto nga biletat, mallrat dhe sponsorizimet.

Billboard vlerësoi gjithashtu se turneu mund të fitonte 590 milionë dollarë bazuar në 52 datat origjinale të turneut në të gjithë SHBA. Sidoqoftë, turneu tani është zgjeruar për të përfshirë datat në Amerikën Latine, Azi, Australi dhe Evropë, deri në vitin 2024. Turneu ka gjithsej të paktën 106 data deri më tani, të cilat do t’i lejojnë Taylor të fitojë edhe më shumë.