Ndërron jetë fotoreporterja e luftës Marie-Laure de Decker

Fotoreporterja franceze e luftës Marie-Laure de Decker vdiq sot në Toulouse, në moshën 75-vjeçare, tha familja e saj.

De Decker dha frymën e saj të fundit në një spital të qytetit pas një sëmundje të gjatë.

Ajo ka lindur në Bon (Anaba, Algjeri) dhe filloi karrierën e saj si modele. Sidoqoftë, ajo zbuloi pasionin për fotografinë dhe në fund të viteve ’60 punoi me shumë artistë si Man Ray, Marcel Deschamps dhe Philippe Soupeau.

Pasioni i saj për udhëtimet e çoi në Vietnam, ku vendosi të mbulonte luftën fotografikisht. Edhe pse kishte pak përvojë, ia doli. “ Po mendoja se njerëzit do të shohin që unë nuk jam një fotoreportere e vërtetë, se nuk kam aparatin tim, se kam vetëm këtë Leica të vjetër. Në fakt, dhe këtë e kuptova më vonë, se Leica e vjetër ishte një mrekulli”, tregoi ajo në kujtimet e saj në 1985.

De Decker besonte se nuk ishte e lehtë për një grua të bëhej korrespondente lufte “ato nuk merren kurrë seriozisht,” kishte komentuar ajo. Ajo shtoi se në Afrikën e Jugut “nuk i vrasin menjëherë, por u japin një shans”.

Ajo ka punuar për agjencinë Gamma nga viti 1971 deri në shpërbërjen e saj në 2009. Për të, fundi ishte i keq, kur kërkoi fotot e realizuara, i dhanë vetëm ato bardh e zi, por jo ato me ngjyra. Më pas ajo humbi padinë e saj për të kërkuar të drejtën e autorit në fotot e dixhitalizuara.

Marie-Laure de Decker është gjithashtu e njohur për fotografitë e saj të personazheve të famshëm si Caroline e Monakos dhe presidentit francez Valéry Giscard d’Estaing teksa e sheh veten në televizion dhe mëson se ai fitoi zgjedhjet presidenciale të vitit 1974. Ajo kishte dy djem, njëri prej të cilëve është avokati Thierry Levi.Related Articles

Back to top button