Ndërron jetë këngëtarja dhe aktorja Jane Birkin në moshën 76-vjeçare

Këngëtarja dhe aktorja Jane Birkin ka vdekur në moshën 76-vjeçare, raportojnë mediat franceze.

Ylli anglez-francez, e cila frymëzoi çantën e stilistit Hermès Birkin, u gjet në shtëpinë e saj nga kujdestari i saj, raportoi BFMTV.

Këngëtarja ishte detyruar të shtynte disa koncerte në Paris të planifikuara për në maj pasi kishte thyer shpatullën e saj në mars 2022, raportoi BFMTV.

“Unë kam qenë gjithmonë një optimiste e madhe dhe e kuptoj se më duhet ende pak kohë për të qenë në gjendje të jem përsëri në skenë dhe me ju. Më pëlqen shumë të jem me ju,” tha ajo në një deklaratë në atë kohë.

Kjo pasoi një seri tjetër shfaqjesh të anuluara pasi ylli pësoi një goditje në shtator 2021, tha BFMTV.

E lindur në Londër, Birkin filloi karrierën e saj si aktore, Birkin fitoi famë ndërkombëtare për marrëdhënien e saj në dhe jashtë ekranit me Serge Gainsbourg.

Dyshja u takuan ndërsa luanin bashkë në komedinë romantike satirike franceze të vitit 1969, Slogan, dhe vazhduan të publikonin një album debutues në të njëjtin vit.

Albumi përmbante këngën “Je t’aime… moi non plus” e cila arriti në vendin e parë në UK Singles Char, pavarësisht se u ndalua nga një numër stacionesh radiofonike.

Pas ndarjes së tyre në 1980, Birkin vazhdoi të punonte, duke u shfaqur në shumë filma dhe duke regjistruar albume të shumta solo në frëngjisht dhe anglisht, për të cilat Gainsbourg shkruante rregullisht.

Aktrimi i saj përfshin komedinë kriminale të vitit 1966 Kaleidoscope, një adaptim i vitit 1978 i Agatha Christie’s Death on the Nil dhe filmin misterioz Evil Under the Sun në 1982.

Në vitin 2016, ajo luajti në filmin e shkurtër të nominuar për Oscar, La femme et le TGV, për të cilin tha se do të ishte roli i saj i fundit në film.

Frymëzimi për çantën Birkin

Në vitin 1981, Birkin thuhet se ishte ulur pranë shefit ekzekutiv të Hermès, Jean-Louis Dumas në një fluturim nga Parisi në Londër, sipas revistës L’Officiel.

Pas një bisede mes të dyve se sa e vështirë ishte gjetja e një çante që mund të plotësonte nevojat e Birkin si nënë e dy fëmijëve, lindi çanta Birkin.

Sipas raporteve, Dumas e projektoi çantën aty për aty dhe e quajti atë sipas Birkinit kur u shfaq në vitin 1984.

Çanta e dorës është kthyer në një simbol statusi, me disa që kapin mbi 10,000 dollarë (7,638 £).

Aksesori luksoz madje u bë qendra e një episodi të vitit 2001 të Sex and the City, kur Samantha – luajtur nga Kim Cattrall – i thuhet se një Birkin prej 4,000 dollarësh (3,055 £) ka një listë pritjeje pesëvjeçare.

Disa nga fytyrat më të famshme që kanë një Birkin përfshijnë ish-zonjen e parë të SHBA-së, Melania Trump, reperen Cardi B, stilistja e modës e shndërruar në yll pop, Victoria Beckham dhe familjarët e televizionit të realitetit Kim Kardashian.Related Articles

Back to top button