Kuriozitete

Pse duhet te vendosim qepet ne frigorifer?

Te gjitheve na shkon ndermend koha kur shijonim recetat e gjysheve te cilat me aromat e tyre na mbushnin shtepine dhe shpirtin.

Ju tregojme disa truke qe na ndihmojne ne gatim.

1. Si te parandalojme qepen te mos na beje per te qare. Nje metode e vjeter eshte se para se ta presim qepet ta fusim per 10 minuta ne frigorifer tek ngrirja.

2. Si t`ja bejme qe uji i tenxheres te mos na derdhet? Thjesht vendosni mbi tenxhere nje luge druri qe uji te mos derdhet.

TS Poll - Loading poll ...

3. Si te ruajme perimet? Vendosni ne nje ene nje gjysme patate dhe mbusheni kete me akull. Ne kete perzierje fusni perimet gjendja e te cilave do te permiresohet.

4. Si te qerojme vezen pa shume mund? Si fillim do te shtojme nje fete limoni ne ujin ku do te ziejme vezen. Pastaj do shohim se veza qerohet kollaj fare.

5. Si te heqim shijen e kripes nga gjella e gatuar? Shpesh here na ndodh si aksident te kemi nje supe apo gjelle te ktipur. Keshtu provoni duke shtuar nje patate te qeruar dhe ziejeni aty per gati 10 minuta sa te zbutet pak por mund ta perserisni sa te zbutet kripa.