Rita Ora : Pas shumë lidhjesh të dështuara, i kisha humbur shpresat se do të gjeja dashurinë e vërtetë

Gjatë pesë viteve të fundit, jeta e Rita Orës ka qenë një slitë emocionale – me muzikë dhe terapi që e kanë ndihmuar atë në kohë të vështira.

Gjatë periudhës së turbullt, këngëtarja e hitit “Lonely Together”, 32 vjeçe, ka arritur një marrëveshje të re me shtëpinë diskografike BMG, që i lejon asaj zotërimin e plotë të të drejtave autoriale mbi muzikën e saj.

Ajo gjithashtu ka zgjeruar portofolin e saj të aktrimit, me role në filmat si “Fifty Shades” dhe “Pokemon”.

Dhe, më e rëndësishmja, ajo ka gjetur dashurinë e jetës, regjisorin e “The One in Hollywood”, Taika Waititi, 47 vjeç.

Në një intervistë të fundit për tabloidin britanik The Sun, Rita tregon se si ndjehej “e vetmuar dhe kishte hequr dorë nga dashuria” përpara se të binte në dashuri me Taikan e lindur në Zelandën e Re.

Përveç muzikës, Rita zbuloi se i është drejtuar seancave të rregullta njëorëshe të terapisë te psikologu për ta ndihmuar atë të gjejë shkëndijën e saj edhe një herë – dhe thotë se të folurit i ofron asaj “një lehtësim të madh”.

Në vend që të fshihet pas metaforave të paqarta, Rita ka përdorur albumin e saj të tretë çuditërisht të papërpunuar dhe të pambrojtur, “You & I”, për të treguar se si ajo është ndjerë me të vërtetë duke u përpjekur të rritet siç dukej bota.

Në këngën e re “Waiting For You”, Rita këndon sinqerisht përmes vargjeve: “Mjaft, hoqa dorë, shikoja të gjithë miqtë e mi të martoheshin – e vetmuar nën llambadar”.


“Gjithmonë kam mbajtur roje, nuk kam qenë gati për dashuri… vetëm një rrahje në zemrën time pa asnjë dobi”.

Duke biseduar për këngën, Rita tha për The Sun: “Nuk ishte metaforikisht. Kjo është fjalë për fjalë ajo se si u ndjeva”.

“Disa nga shoqet e mia thoshin: ‘Oh Zot, jam shtatzënë’ ose ‘Oh Zot, po martohem’. Jeta po ndodh dhe të gjithë po plaken dhe unë ndjeva se ishte diçka që është shumë e ngjashme”, tha ajo.

“Njerëzit mendojnë, ‘Oh mirë, po për mua?’ Mendova se ishte një pozicion i pambrojtur dhe depërtues për mua.

“Mendova se ishte një pozicion i pambrojtur dhe i thellë për mua. Mendoj se na lidh – veçanërisht vajzat dhe gratë dhe presioni shoqëror që ndjejmë se duhet të arrijmë. Doja të isha e prerë dhe e ndershme”, shpjegoi ajo.

“Jam vërtet krenars që e kam bërë. Po shkruaja gjërat që po kaloja në të njëjtën kohë. Në fakt po martohesha, atëherë po shkruaja për të. Unë po jetoja përmes saj. Është një album ditar”, tha Rita referuar albumit të saj të ri, “You & I”.

Ajo i ka dhënë të gjithë projektit një “ndjenjë shtëpie” të vërtetë – madje duke pasur foto promo dhe vepra arti të albumeve të realizuara në tavolinën e shtëpisë së saj në Londrën Veriore.

Në kopertinë, Rita – e cila ëndërron të ndërtojë një perandori biznesi – pozon në mënyrë joshëse në një tavolinë zhveshjeje me një minifund të gjelbër, xhaketë sportive dhe taka.

Taika qëndron pranë saj, i fotografuar vetëm nga qafa e poshtë.

Ai gjithashtu bën pjesë në videoklipin e këngës së re “Don’t Think Twice”, e cila është xhiruar në vendlindjen e tij (Zelandën e Re).

Lidhur me këtë këngë, artistja e lindur në Prishtinë tha: “Mendova se kjo ishte një hapje vërtet e mrekullueshme për historinë e dashurisë që frymëzoi albumin tim”.

Rita dhe Takia u martuan verën e kaluar në një dasmë sekrete

Dhe fansat me sy të mbrehtë vërejtën një fotografi të rrallë nga martesa, e cila është pjesë e klipit “You & I”.

Fotografia e dasmës së Rita Orës me Taikan në videon shoqëruese të këngës “You & I” (Foto: Rita Ora/YouTube)
Rita prek gjithçka, nga humbja e besimit dhe frika se jeta e saj do të shndërrohej në një “tragjedi” deri në kapërcimin e pengesave të panumërta për të gjetur paqen e brendshme dhe për të qenë ende artistja e rëndësishme që është sot.

Nga pamja e jashtme, shumëkujt do t’u dukej se jeta e Ritës ishte perfekte.

Por në këngën “Look At Me Now”, ajo thotë se luftoi pas shkëlqimit dhe magjepsjes.

Ajo këndon: “Kam bërë paqe me pasqyrën, u desh gjithë ferri vetëm për ta dashur veten; Sa më shumë të shihni, sa më shumë të mësoni, më mirë të jeni të djegur, merrni frymë dhe lëreni të shkojë”.

Ylli tregoi sesi terapia me psikologun e ka ndihmuar të përballet me jetën në qendër të vëmendjes, ku të gjithë kanë një mendim për të.

Në këngën tjetër të albumit, “Girl In The Mirror”, Rita shprehet: “Kalova në terapi vetëm për të arritur në këtë nivel shërimi”.

Dhe duke përshkruar në këngën “Shape Of Me” se si ndihej e humbur dhe e hutuar, ajo këndon: “Kështu që e theva atë vajzë në dysh dhe gjeta dikë që nuk e njihja kurrë, brenda bubullimës;Tani pyes veten…pse humba një pjesë timen duke u përpjekur kaq shumë për të kënaqur të tjerët?”.

Rita rrëfeu gjatë intervistës për The Sun: “Unë e dua terapinë. Unë mendoj se është diçka për të folur. Është kaq e mahnitshme. Një orë për të folur për veten dhe për të mos u gjykuar për mua është e bukur. Më pëlqen”.

“Kam gjithë këtë lehtësim të jashtëzakonshëm dhe mendoj se muzika ishte kjo për mua. Por gjithashtu ndonjëherë duke e ditur se njerëzit e tjerë do ta dëgjojnë atë, ju ende keni një dyshim në mendjen tuaj. Kështu që më pëlqen të shkoj në terapi. Unë kaloj shumë mirë duke e bërë këtë”, tha këngëtarja shqiptare.

Ndërsa këmbëngul se nuk mund të ishte më mirënjohëse për jetën me të cilën është bekuar, Rita – e cila thuhet se ka grumbulluar një pasuri me vlerë 20 milionë funte – është e prirur të theksojë se ndërsa bota rreth saj ka ndryshuar, ajo ende ndihet si e re, vajzë nga Londra Perëndimore duke u përpjekur me çdo kusht t’ia dalë mbanë.

Rita tha: “Unë mendoj se të gjithë mendojnë njësoj kur sheh famën dhe sheh atë që vjen me të. Ata mendojnë paratë dhe lumturinë dhe asgjë nuk mund të shkojë keq. Por në momentet ti je ende njeri dhe unë ende ndihem njësoj si çdo vajzë tjetër. Unë nuk kam nxjerrë një album për një kohë të gjatë, kështu që ndjeva se ishte detyra ime të riprezantoja veten, me të vërtetë. Jam unë. Unë jam ende e njëjta vajzë”.

“Unë nuk kam ndryshuar, edhe nëse i shihni të gjitha këto veshje të bukura dhe gjëra të çmendura”, shtoi Rita.

Pasi ka kaluar nëpër ndarje publike, një betejë ligjore me ish-shtëpinë e saj diskografike “Roc Nation” dhe duke kapërcyer teoritë se ajo do të ishte një tjetër yll botëror, , Rita ndihet më e sigurt dhe e përmbushur se kurrë.

Ajo thotë: “Patjetër që ndihem më e qetë dhe e kontrolluar dhe e emocionuar për të ardhmen. Unë nuk mendoj se ju mendoni ndonjëherë, ‘Oh wow, unë ia dola’”.

“Unë do të thotë, nuk e bëj. Gjithmonë jam duke menduar për gjënë tjetër”, thotë ajo.

Rita zbuloi se e bazon pasionin e saj për suksesin tek personazhet e tjerë të famshëm që kanë bërë mirë për veten e tyre.

Ajo tha: “Frymëzimi im më i madh është Jennifer Lopez – këto gra që sapo kanë vazhduar. Unë dua ta bëj këtë. Unë jam vërtet, vërtet mirënjohës që jam në gjendje ta bëj këtë edhe pas sa kohësh kam qenë këtu. Sigurisht që e kuptoj dhe shoh që klima ka ndryshuar në mënyrë drastike”.

“Qëllimi im është të kem këtë perandori që mund ta vazhdoj përfundimisht kur të mos jem. Unë kam këto ëndrra të mëdha për të bërë film dhe muzikë dhe për të punuar shumë mirë me organizata bamirëse si UNICEF dhe për të ndihmuar fëmijët e së ardhmes, për të qenë e sinqertë”, përfundoi Ora për The Sun.

Përndryshe, albumit “You & I” i Ritës është aktualisht i pari në listën e albumeve më të dëgjuara në Mbretërinë e Bashkuar dhe i dyti në listën e albumeve globale.Related Articles

Back to top button