ShowBizzz

Shakira do të marrë çmimin ‘Video Vanguard’ në MTV VMAs 2023

Shakira muajin tjetër do të marrë çmimin “Video Vanguard” në MTV Video Music Awards 2023.

Të famshmit që janë nderuar me këtë çmim në të kaluarën kanë qenë: Beyonce, Nicki Minaj, Madonna, Janet Jackson, Jennifer Lopez, Rihanna dhe Missy Elliott.

Shakira, 46 vjeçare, do të performojë gjithashtu në skenën e VMA për herë të parë në 17 vjet.

Këngëtarja kolumbiane ka fituar katër VMA gjatë karrierës së saj, duke filluar me fitoren në “International Viewer’s Choice” (Amerika Latine e Veriut) në vitin 2020.

Këtë vit, ajo është nominuar për katër çmime: ‘Artistja e Vitit’, ‘Bashkëpunimi më i Mirë’ (për “XQG” me Karol G) dhe dy nominime në kategorinë latine – për të njëjtin bashkëpunim të Karol G dhe për këngën e saj solo “Acrostico”.

“Shakira është një forcë e vërtetë globale që vazhdon të frymëzojë dhe të ndikojë masën me aftësinë e saj unike muzikore. Ajo është një pioniere për gratë në mbarë botën dhe një nga artistet e para që udhëheq globalizimin e muzikës latine”, tha Bruce Gillmer, shefi i përmbajtjes së muzikës në Paramount+ dhe president i muzikës, programimit dhe ngjarjeve në Paramount.

Taylor Swift kryeson nominimet e MTV Video Music Awards 2023. Ajo kryeson me tetë – shtatë për videoklipin e saj “Anti-Hero” dhe një titull në kategorinë ‘Artisti i Vitit’ – e ndjekur nga SZA, e cila ka gjashtë.

VMA-të do të mbahen në Qendrën Prudential në Newark, New Jersey, më 12 shtator.