ShowBizzz

Shuhet prezantuesi legjendar i “The Price is Right”, Bob Barker ndërroi jetë në moshën 99 vjeçare

Ylli legjendar televiziv Bob Barker, i cili drejtoi emisionin me lojëra “The Price Is Right” për 35 vjet, ka vdekur në moshën 99 vjeçare. Barker vdiq në shtëpinë e tij të shtunën në mëngjes, tha për publicisti i tij Roger Neal. Pas disa muajsh prezantuesi do të festonte 100 vjetorin e lindjes.

I lindur në vitin 1923, Barker u rrit në Dakotën e Jugut dhe Misuri përpara se të regjistrohej përfundimisht në Marinën e Shteteve të Bashkuara gjatë Luftës së Dytë Botërore. Pasi u kthye në shtëpi për të ndjekur kolegjin në Universitetin Drury, ai filloi që të merrej me radion.

FOTO: Bob Barker shfaqet në "The Price is Right" në CBS Television City në Los Angeles, Kaliforni, 9 qershor 2005.

Në mesin e viteve 1950, Barker filloi të prezantonte “Truth or Consequences” pasi Ralph Edwards e pikasi atë në radio. Ai e drejtoi emisionin për 18 vjet. Më pas, në shtator të vitit 1972 ai filloi të prezantonte “The Price is Right”, një emision loje të cilën e drejtoi për dekada të tëra.

“Isha 48 vjeç dhe nuk kisha asnjë mendim për pjesën tjetër të jetës sime. Ishte thjesht një shfaqje tjetër me të cilën mendova se do të argëtohesha dhe do të paguhesha mirë,” tha ai në 2007.

“Epo, është një premisë e fuqishme. Kur ne nxjerrim diçka për konkurrentët për të konkurruar, në shtëpi, ata po mendojnë, ‘Oh, kjo është shumë e lartë’ ose, ‘Oh, kjo është shumë e ulët, [ose] ‘Kjo është një ofertë e mirë”, tha Barker për ABC News në 2007. “Çfarëdo që ata po mendojnë, ata po përfshihen.’

Barker fitoi 19 çmime Daytime Emmy, duke përfshirë 14 për prezantues të shquar të shfaqjes së lojës, si dhe një çmim për arritje të jetës nga Daytime Emmys në 1995./abcnews.al

FOTO: Kjo imazh i publikuar nga CBS tregon prezantuesin Bob Barkers në episodin e parë të "The Price os Right" në Los Angeles.  Shfaqja e lojërave më të gjata në historinë e televizionit po feston sezonin e 50-të.  (CBS Entertainment nëpërmjet AP)