Simptomat që tregojnë se jeni të stresuar

Nëse jeni nën stres kronik, dita- ditës trupi juaj është i ekspozuar ndaj niveleve të tepërta të hormonit të stresit. Stresi është një faktor kryesor rreziku për sëmundje të ndryshme, përfshirë çrregullimet e zemrës dhe gjakut, diabeti tip 2 dhe depresioni.

Hulumtimet kanë treguar që disa njerëz mësohen aq shumë me stresin saqë thjesht nuk janë në dijeni se janë të stresuar. Kjo lloj jetese nuk është e mirë për ju. Ne ju tregojmë simptomat që paralajmërojnë se jeni nën stres kronik. Nëse vëreni disa shenja, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Dhimbje më të forta menstruale

Gratë që janë nën stres kronik kanë 2 herë më shumë të ngjarë të kenë dhimbje të forta dhe dhimbje barku para dhe gjatë menstruacioneve. Shkencëtarët besojnë se kjo është përgjegjëse për çekuilibrin hormonal.

Dhimbje koke gjatë ditëve të pushimit

Gjatë ditëve të pushimit, niveli i hormonit të stresit bie papritmas. Ky ndryshim i papritur mund të shkaktojë një dhimbje koke të papritur.

Dhimbje nofullash

Dhimbja e nofullave mund të jetë rezultat i kërcitjes së dhëmbëve gjatë gjumit. Pyesni dentistin tuaj për mbrojtjen që do të bartni gjatë gjumit. Është treguar se në 70% të njerëzve ndihmon për të ndaluar kërcitjen e dhëmbëve.

Ëndrrat e pazakonta

Ëndrrat janë përgjithësisht pozitive, kjo është arsyeja pse ju duhet të jeni në humor më të mirë se sa ishit kur shkoni për të fjetur. Por kur jeni të stresuar, ka të ngjarë të ëndërroni ëndrra të çuditshme dhe të parëndësishme.

Gjakderdhja e mishrave

Studime të shumta kanë treguar që personat nën stres kronik janë në rrezik më të lartë të zhvillimit të sëmundjes së mishrave të dhëmbëve. Nivele kronike të larta të hormoneve të stresit mund të dobësojnë sistemin imunitar, i cili më pas në mënyrë më efikase mbron mishrat e dhëmbëve nga bakteret.

Aknet

Nëse nuk keni probleme me puçrrat dhe aknet, stresi kronik mund të jetë shkaku i shfaqjes së papritur së tyre.

Dëshira për ëmbëlsira

Kërkimet kanë treguar se stresi rrit dëshirën për ëmbëlsira, dhe shkencëtarët besojnë se kjo ndodh pasi hormonet e stresit ndikojnë negativisht në nivelin e sheqerit në gjak dhe të shkaktojnë ndryshime të papritura, andaj kur nivelet e sheqerit në gjak bien ndjeshëm, krijohet një dëshirë për ëmbëlsira.

Kruajtja e lëkurës

Një studim zbuloi se njerëzit nën stres kronik kishin rrezik më të lartë për të zhvilluar kruajtje në lëkurë. Gjithashtu, kruajtja kronike e lëkurës rrit nivelin e hormoneve të stresit, gjë që e bën shumë të lehtë të gjendeni në një situatë dëshpëruese.

Alergji intensive

Hormonet e stresit mund të stimulojnë prodhimin e proteinave IgE që shkaktojnë reaksione alergjike. Hulumtimet kanë treguar që reaksionet alergjike janë më intensive kur stresohen alergjitë.

Dhimbje barku

Ankthi dhe stresi mund të shkaktojnë dhimbje barku, dhimbje koke, dhimbje në shpinë dhe pagjumësi. Një studim zbuloi se njerëzit nën stres kronik kishin tri herë më shumë të ngjarë të vuanin nga dhimbje barku.Related Articles

Back to top button