ShowBizzz

Beyonce dhe Jay-Z thyejnë rekordet, blejnë shtëpinë më të shtrenjtë në Kaliforni

Beyonce dhe Jay-Z kanë realizuar së fundmi një blerje historike, pasi janë bërë pronarë të shtëpisë më të shtrenjtë në Kaliforni. Çifti i famshëm i muzikës kanë nxjerrë nga xhepat e tyre plot 200 milionë dollarë për një vilë luksoze në Malibu, një prej vendeve më të veçantë në të gjithë bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara.

Sipas TMZ, kjo është edhe shtëpia e dytë më e shtrenjtë në të gjithë Amerikën, pasi rekordin e mban një apartament me vlerë 238 milionë dollarë në Manhatan, në jug të “Central Park”.

Këngëtarja 41-vjeçare dhe bashkëshorti 53-vjeçar do të transferohen në shtëpinë e re menjëherë sapo të Beyonce të përfundojë turin botëror “Rilindja”. Pavarësisht çmimin tepër të kripur, blerja e shtëpisë ishte një ofertë e mirë, pasi fillimisht vila u nxor në shitje për 295 milionë dollarë.

TS Poll - Loading poll ...

Beyonce dhe Jay-Z do të jetojnë aty me tre fëmijët, vajzën Blue, 11 vjeç dhe binjakët 5-vjeçarë Rumi dhe Sir.

Prona ka një sipërfaqe rreth 2800 metra katrorë dhe përbëhet nga mure betoni dhe dritare të mëdha xhami, nga toka në tavan. Për shkak edhe të kushteve të motit në Kaliforninë jugore, nuk mund të mungojë një pishinë marramendëse me pamje nga plazhi.

Vila është projektuar nga arkitekti japonez Tadao Ando, i cili njihet për punët e tij të veçanta në Azi, Europë dhe Amerikën e Veriut, si dhe ka punuar më parë me yje të tjerë të muzikës, si Kanye West.

image 173

image 174