LifeStyle

“Hëna luleshtrydhe” e qershorit ju sjell fat, ja çfarë duhet të dini rreth saj

Hëna “luleshtrydhe” do të ndriçojë qiellin këtë fundjavë.

Ju mund të shikoni ngritjen e hënës së plotë menjëherë pas perëndimit të diellit në drejtimin juglindor. Ajo arriti kulmin e ndriçimit në orën 23:42 të së shtunës dhe do të shfaqet plot për tri ditë, sipas NASA-s.

Hëna luleshtrydhe nuk duket si luleshtrydhe, as nuk ka ngjyrë rozë. Ky emër i është dhënë hënës së plotë nga fiset amtare amerikane. Sipas “The Old Farmer’s Almanac”, ky emër është përdorur nga popujt Algonquin, Ojibwe, Dakota dhe Lakota, ndër të tjera, për të shënuar pjekjen e luleshtrydheve që mbartin qershorin e që janë gati për t’u mbledhur.

TS Poll - Loading poll ...

Hëna e luleshtrydheve është e para nga katër hënat e plota të sezonit të verës.

Në astrologji, Hëna e plotë ofron një shans për reflektim. Në varësi të vendit ku jeni, në udhëtimin tuaj personal, kjo mundësi mund të duket sa emocionuese, aq edhe e frikshme. Në fund të fundit, kjo periudhë kërkon përballjen e të vërtetave për veten dhe marrëdhëniet që kemi rrotull dhe kjo mund të jetë plotësisht e dhimbshme. Por hëna e plotë e qershorit – Hëna luleshtrydhe – është diçka që të gjithë mund ta presin me padurim.

Pse? Thuhet se sjell prosperitet, fat dhe dashuri. Për këtë arsye, astrologët rekomandojnë të mos e lini këtë Hënë të plotë të kalojë pa festuar.

Hëna e plotë luleshtrydhe e qershorit në Shigjetar po sjell një energji të re, tek e cila të gjithë besojmë në këtë fillim vere.

Pse quhet Hëna e luleshtrydheve?

Sipas Almanakut ‘The Old Farmer’, ‘Hëna e luleshtrydhe’ u krijua nga fiset amerikane vendase Algonquin, Ojibwe, Dakota dhe Lakota. Ata zgjodhën këtë emër “për të shënuar pjekjen e luleshtrydheve të qershorit, që janë gati për t’u mbledhur”.

Hëna e plotë e qershorit është hëna e plotë e fundit e sezonit të pranverës, atmosfera e saj e orientuar do të na frymëzojë të pastrojmë planin tonë në përgatitje për një magji të freskët verore.

Puna me energjinë e Hënës së plotë na lejon të përshtatemi me rrjedhën e cikleve të natyrës dhe të përdorim fuqinë e astrologjisë në avantazhin tonë, kështu që të kuptuarit shpirtëror të Hënës së plotë të qershorit të këtij viti është një domosdoshmëri.

Hëna luleshtrydhe quhet edhe Hëna e mjaltit në Evropë. Kjo, me gjasë sepse qershori është muaji tradicional për martesa, emëruar edhe sipas Junos, perëndeshës romake të martesës. Me këtë në mendje, Hëna luleshtrydhe mund të jetë gjithashtu një periudhë reflektimi mbi marrëdhëniet romantike të së shkuarës, së tashmes dhe së ardhmes./albeu.com/