Horoskopi dhe shëndeti, problemet më të zakonshme me të cilat përballet çdo shenjë

Astrologjia na jep modele dhe udhëzime për dashurinë, punën, marrëdhënien tonë me paratë dhe aspekte të ndryshme të personalitetit tonë. Megjithatë, shenjat e zodiakut, bazuar në karakteristikat e tyre specifike, mund të japin edhe disa informacione që lidhen me shëndetin.

Sipas astrologjisë mjekësore, ka sëmundje specifike dhe çështje mjekësore që lidhen me shenjat. Pothuajse çdo shenjë ka ndjeshmëri specifike, të cilat tregojnë gjithashtu një prirje ndaj problemeve dhe sëmundjeve specifike shëndetësore. Pra, lexoni më tej për të zbuluar se çfarë parashikon shenja juaj e zodiakut për shëndetin tuaj dhe vendosni nëse astrologët kanë të drejtë kur thonë se ka një lidhje midis shenjave dhe shëndetit.

Dashi

Ndjeshmëria ndaj: Kokës, trurit, fytyrës

Dashi lulëzon me sfidat dhe emocionet, por stresi fizik dhe mendor që i bëjnë vetes mund të çojë në dhimbje koke, migrenë dhe madje edhe goditje në tru. Dashi është gjithashtu i prirur ndaj stresit, depresionit dhe problemeve të rënies së flokëve.

Demi

Ndjeshmëria ndaj: Fytit, veshëve, qafës

Një Dem mund të ‘rrëzohet’ nga një ftohje, një dhimbje fyti dhe probleme të lidhura me veshin. Nëse jeni një Dem dhe zbuloni se lodheni lehtë dhe fitoni peshë pa ndonjë arsye të dukshme, mund të keni një tiroide joaktive.

Binjakët

Ndjeshmëria ndaj: Mushkërive, shpatullave, krahëve, duarve

Binjakët shpesh vuajnë nga alergjitë, ftohjet dhe kolla. Kur nuk kanë probleme me frymëmarrjen, me shumë mundësi kanë probleme me duart dhe krahët. Gjithashtu nuk është e pazakontë që Binjakët të vuajnë nga çrregullimi i përgjithësuar i ankthit, pagjumësia dhe rraskapitja nervore.

Gaforrja

Ndjeshmëria ndaj: Gjoksit, stomakut

Depresioni është një çështje e zakonshme e shëndetit mendor në mesin e Gaforres emocionale. Për të ngushëlluar veten, Gaforret i drejtohen ushqimit dhe shpesh luftojnë me obezitetin. Fatkeqësisht, ata janë të prirur edhe për probleme me tretjen, të cilat rëndohen më tej nga ngrënia e tepërt.

Luani

Ndjeshmëria ndaj: Zemrës, shpinës, shpinës, gjakut

Presioni i lartë i gjakut, arteriet e bllokuara dhe rrahjet e parregullta të zemrës janë rreziqet shëndetësore me të cilat përballen më shpesh Luanët.

Virgjëresha

Ndjeshmëria ndaj: Stomakut, sistemit tretës

Virgjëreshat luftojnë me peshën e tyre, qoftë për të humbur apo për të shtuar kilogramë. Çrregullimet e të ngrënit janë të zakonshme tek Virgjëreshat, siç janë sëmundjet e stomakut si ulçera dhe sindroma e zorrës së irrituar.

Peshorja

Ndjeshmëria ndaj: Veshkave, gjëndrave mbiveshkore, lëkurës

Peshoret janë të rrënuara nga problemet e tretjes dhe zakonisht përjetojnë hipermobilitet të zorrëve ose kapsllëk. Dhe për shkak se lëkura e tyre është veçanërisht e ndjeshme, ata gjithashtu duhet të kujdesen për hidratimin e duhur.

Akrepi

Ndjeshmëria ndaj: Fshikëzës, rektumit, organeve gjenitale, vezoreve

Hormonet seksuale kanë tendencë të zbehen dhe të rrjedhin më në mënyrë të çrregullt tek një Akrep. Në një ekstrem, kjo mund të çojë në probleme seksuale. Kur hormonet shkojnë në anën tjetër, Akrepi mund të jetë i prekshëm ndaj sëmundjeve seksualisht të transmetueshme.

Shigjetari

Ndjeshmëri në: Vithe, kofshë, shtyllë kurrizore, shikim

Shpirti i shqetësuar i rrethit astrologjik, Shigjetarët, janë të prirur për aksidente të vogla. Ata janë gjithashtu të prekshëm ndaj kushteve që prekin sytë.

Bricjapi

Ndjeshmëria ndaj: Kockave, gjunjëve, dhëmbëve, lëkurës, kyçeve

Bricjapët janë të prirur ndaj problemeve që lidhen me kockat dhe kyçet e tyre.

Ujori

Ndjeshmëria ndaj: Këmbëve, kyçeve, qarkullimit të gjakut

Ujorët mund të shfaqin sjellje ekstreme ankthi herë pas here. Gjithashtu nëse keni lindur nën shenjën e Ujorit, mund të keni kyçe të dobëta dhe variçe në këmbë.

Peshqit

Ndjeshmëria ndaj: Sistemit nervor, këmbëve

Peshqit e ndjeshëm shpesh shqetësohen se mos sëmuren. Gjë që në fakt nuk është e vështirë për t’u bërë, sepse Peshqit shpesh kanë sistem imunitar të dobët. Nëse jeni Peshk, me siguri keni këmbë të ndjeshme, por edhe probleme si kallo dhe ngërçe të shpeshta.Related Articles

Back to top button