ShowBizzz

Ndërron jetë aktorja dhe këngëtarja e njohur, Sanda Langerholz

Sanda Langerholz, aktorja dhe këngëtarja kroate e njohur më së shumti për rolin e saj në muzikalin “Jalta, Jaltë”, ka vdekur në moshën 91-vjeçare.

Ajo ka lindur në vitin 1932 në Zagreb dhe ka luajtur edhe në filmat “Nën vijë”, “Vitet e arta”, “Treni për në jug” si Renata, “Romanca aksidentale” (1962).

Ajo mbaroi këngën solo në Shkollën Shtetërore të Muzikës në vitin 1954 dhe studimet për aktrim në vitin 1956 në Akademinë e Arteve Dramatike në Zagreb. Në vitin 1960, ajo u bë anëtare e përhershme e teatrit Komedija në Zagreb, ku interpretoi numrin më të madh të roleve.

TS Poll - Loading poll ...

Sanda interpretoi role të shumta në radio dhe televizion dhe në film (“Viti”, “Poshtë vijës”, “Vite të arta”, “Treni për në jug”, “Vetëm një kthesë e vogël”, “Romancë aksidentale”).

Ajo ishte Angel Miladinov, ata u takuan në vitin 1955 dhe nuk u ndanë deri në vdekjen e tij tragjike në 1984. Së bashku ata kanë një djalë, Aleksandrin dhe Kirill./abcnews.al