Shëndetësi

Patate me kofsha pule : Receta qe do t’ju zbukuroj fundjaven, mos harroni keto 2 perberes

Kjo recetë u përgatit nga Maison de goût

Përbërësit: patate të vogla, kofsha pule, ullinj, trumzë, hudhër pluhur, shafran, kripë, piper, vaj ulliri, pak limon dhe gjalpë. (hudhra me shafranin do ti jap shije teper te vecante)

Përgatitja:

Në një tigan të madh dhe të thellë, shtojmë gjalpë dhe pak vaj ulliri. Vendosim kofshat e pulës dhe i skuqim mirë nga të dyja anët.

U shtojmë kripë, piper, degë trumze dhe hudhër pluhur gjatë skuqjes. Pasi janë skuqur mirë, heqim degët e trumzës dhe shtojmë patatet ashtu siç janë dhe ullinjtë.

I skuqim pak dhe në fund shtojmë ujë dhe shafranin që e kemi shkrirë në një tas të vogël me ujë të nxehtë. Përziejmë masën dhe e vendosim të piqet në furrë 200 C ngadalë.

Nëse tigani zë mjaftueshëm, dy apo tre kofsha, e mbuloni sipër me letër alumini dhe vendoseni direkt në furrë të piqet.

Nëse masa është më e madhe, kofshat e skuqura i vendosim më tavë. Më pas patatet dhe ullinjtë pasi i kemi skuqur pak i hedhim përsëri në tavë bashkë me ujin dhe shafranin dhe e mbulojmë nga sipër për t’u pjekur në furrë.

Masa duhet të ketë aq ujë sa të jetë e lëngshme mjaftueshëm. Në sërvirje shtoni pak lëng limoni.Ju bëftë mirë!