Kuriozitete

Shkonte në tualet 30 herë herë në ditë, 25-vjeçarja vuante nga kjo sëmundje e rëndë

Një infermiere që shkonte në tualet 30 herë në ditë u diagnostifikua nga mjekët si hipokondriak.

Katie Harpur, 25 vjeçe, vazhdimisht ndjente dëshirën për të vrapuar në tualet dhe përfundoi e paaftë për të ngrënë pa e nxjerrë ushqimin. Pesha e saj ra dukshëm dhe ajo kishte aq pak energji sa mezi mund të ecte.

Përfundimisht, ajo pa një mjek të përgjithshëm që e mori seriozisht dhe u diagnostikua me sëmundjen e Crohn në vitin 2014 në moshën 16-vjeçare. Katie-t iu tha se ishte e pashmangshme që një ditë do t’i duhej një çantë stoma dhe iu pajis me një të përkohshme në vitin 2019, sipas Top Albania Radio.

TS Poll - Loading poll ...

Në qershor të vitit të kaluar, ajo kishte mundësinë për ta bërë çantën e përhershme dhe ajo e vlerëson atë me ndryshimin e jetës së saj. Katie nga Belfasti, tha:

Më duhej të shkoja në tualet deri në 30 herë në ditë dhe nuk mund të dilja dhe të shoqërohesha nga frika se mos kishte objekte afër. Ishte tepër kufizuese dhe kisha shumë dhimbje deri në atë pikë sa nuk doja të shkoja askund. Gjithmonë kam dashur të udhëtoj, por ishte e pamundur për mua ta bëja këtë derisa të vendosja çantën time të stomës. Tani kam rezervuar fluturimin tim të parë me distanca të gjata për në Japoni, diçka që nuk do të kisha mundur ta bëja kurrë para operacionit.

Katie fillimisht filloi të përjetonte dhimbje dhe të përziera në moshën 14-vjeçare, por tha se mjekët e kishin të vështirë ta diagnostikonin atë.

Ajo tha: Në fillim dyshuan se isha bulimike sepse më ra pesha. Unë humba një sasi të rrezikshme peshe, por nuk kisha një çrregullim të të ngrënit, ishte shumë e dhimbshme për mua për të ngrënë dhe nëse do të haja, do të villja.

Duke këmbëngulur me takimet mjekësore, Katie tha se shëndeti i saj u përkeqësua derisa u shtrua në spital. Në pamundësi për të ecur, 16-vjeçarja e “dobët” e atëhershme kaloi dy javë në një repart ku iu nënshtrua kolonoskopisë. Kur biopsitë u kthyen, ata konfirmuan se ajo kishte sëmundjen e Crohn një gjendje e përjetshme ku pjesët e sistemit tretës inflamohen.

Simptomat përfshijnë diarre, dhimbje stomaku dhe ngërçe, gjak në jashtëqitje, lodhje dhe humbje peshe. Katie-t iu nënshtrua mjekimeve dhe më vonë iu vendos një qese stoma. Pavarësisht se çanta ishte zgjidhja për simptomat e dhimbshme të Katie-t, ajo pësoi komplikime që çuan në anulimin e procedurës. Duke luftuar me infeksionet dhe prolapsin, stoma e saj u hoq në janar 2020, përpara se të vendosej një e përhershme dy vjet më vonë.