ShowBizzz

Cristiano Ronaldo bëhet personi i parë me 600 milionë ndjekës në Instagram

Futbollisti portugez, Cristiano Ronaldo, ka bërë historinë duke u bërë personi i parë që arrin 600 milionë ndjekës në platformën Instagram, në pronësi të Meta.

Rekordi historik vjen disa muaj pasi ai arriti 500 milionë ndjekës në nëntor të vitit 2022.

I njohur si një nga futbollistët më të jashtëzakonshëm në botë, ai mban pozicionin e sulmuesit për Al Nassr dhe shërben si kapiten i kombëtares portugeze.

Ylli i futbollit poston në mënyrë aktive në Instagram dhe ka fituar më shumë se 150 milionë ndjekës që nga maji i kaluar, sipas Social Blade, një rritje prej 34%.

Sipas Forbes, ylli 38-vjeçar i futbollit ka gjithashtu një vlerë neto marramendëse prej 500 milionë dollarësh, duke e bërë atë një nga sportistët më të pasur dhe më të suksesshëm në botë.

Sponsorët luajnë një rol të rëndësishëm në pasurinë e Ronaldos dhe përfshijnë kompani: si Herbalife, Armani dhe Tag Heuer.

Për herë të parë që nga viti 2017 (dhe herën e tretë në përgjithësi), Cristiano Ronaldo kryesoi gjithashtu listën e Forbes të sportistëve më të paguar në botë, duke fituar një titull të ‘Rekordeve Botërore Guinness’ për fitimet më të larta vjetore për një sportist në 2023.

Futbollisti argjentinas fitues i Kupës së Botës, Lionel Messi, është në vendin e dytë në listën e ndjekësve më të shumtë me 482 milionë.

Ndërkohë, këngëtarja dhe aktorja amerikane Selena Gomez është në vendin e tretë me 427 milionë ndjekës në Instagram.

Kylie Jenner, Dwayne “The Rock” Johnson, Ariana Grande, Beyonce, Khloe Kardashian dhe Justin Bieber janë të famshmit e tjerë në listën e 10 personave më të ndjekur në Instagram.

Ronaldo, i cili në korrik u rendit si atleti më i paguar në botë nga Forbes për herë të parë që nga viti 2017 pas lëvizjes së tij në Arabinë Saudite, tani ka kryesuar listën e të pasurve në Instagram.

Lista, e përpiluar nga mjeti i planifikimit në Instagram Hopper HQ, bazohet në të dhëna të brendshme dhe të disponueshme publikisht se sa mund të paguajë çdo përdorues për një postim në Instagram dhe YouTube.

Sulmuesi portugez sjell 3.23 milionë dollarë për postim në Instagram, sipas Hopper HQ, pasi ai i afrohet 600 milionë ndjekësve në platformën e mediave sociale.

Për pak habi, rivali më i afërt i Ronaldos në listë është Lionel Messi, me fituesin e ‘Kupës së Botës Argjentinase’ që tërheq pothuajse 2.6 milionë dollarë për çdo postim.